Hoteli su javne ustanove koje, osim ostvarenja javnih funkcija, trebaju omogućiti i komfor namijenjen boravku gostiju u hotelskim sobama ili apartmanima, a on je po svojoj prirodi privatne naravi. Polivalentnost hotelskih djelatnosti čini i rasvjetu hotela specifičnom.
Prostore unutar jednog hotela možemo promatrati kao:
- prostore za dnevni i/ili noćni boravak gostiju
- prostore u kojima istovremeno borave gosti i osoblje hotela
- prostore za osoblje hotela
- vanjski prostori hotela
Prostore za privatni boravak gostiju, odnosno hotelske sobe i apartmane, treba osvijetliti na isti ili sličan način kao što se osvjetljavaju privatni stambeni prostori. To znači da korisniku treba prije svega osigurati funkcionalnost rasvjete, ali i ambijentalnost prostora putem rasvjete, dobro ozračje, a s tim povezan i osjećaj ugode.
Funkcionalnost rasvjete odnosi se na dobro viđenje – osigurana dostatna opća rasvjeta prostora, svjetlo za čitanje, rasvjeta predsoblja i kupaonice, svjetlo iznad ili pored ogledala itd. Funkcionalnost se odnosi i na način upravljanja rasvjetom, a koji gostu, prije svega, treba omogućiti sigurno i praktično uključivanje i isključivanje pojedinih rasvjetnih tijela. U hotelima više kategorije, sa 4 ili 5 zvjezdica, gostu se često omogućuje i da kontrolirano prigušuje („dimming“) pojedine svjetiljke, odnosno da poziva unaprijed postavljene, odnosno programirane rasvjetne scene. Nadalje, elektroničkim otvaranjem vrata sobe, putem kartice, gost akvtivira scenu dobrodošlice, odnosno napuštanjem sobe automatski se gasi i rasvjeta. Na taj način se ostvaruju i znatne uštede, a ujedno se povećava i komfor gostiju.
Ambijentalnost rasvjete ostvaruje arhitekt interijera odabirom adekvatno dizajniranih svjetiljaka, njihovim estetskim i funkcionalnim usklađivanjem sa drugom opremom u prostoru. S druge strane, ugođaj ostvarujemo i rasvjetnim scenama, a to znači da su, ovisno o dobu dana i radnji koju gost obavlja, pojedina rasvjetna tijela ugašena ili prigušena.
Prostori u kojima borave i gosti i osoblje hotela su:
- recepcija, ulazni lobby
- hodnici uz hotelske sobe, stubišta
- ugostiteljstvo (restorani, kafeterije, barovi …)
- druge djelatnosti, a koje su specifičnost pojedinog hotela, kao što su: kongresne dvorane, prostori za fitness i wellness, zatvoreni bazeni, trgovačke i uslužne djelatnosti itd.
U svim prostorima u kojima borave i gosti i osoblje hotela, podjednako je važna i funkcionalnost i ambijentalnost rasvjete. Rasvjetni ugođaj koji želimo ostvariti ovisi, dakako, o tipu prostora koji osvijetljavamo, ali i o specifičnostima pojedinog hotela, njegovom image-u, dizajnu interijera. Svim tim prostorima zajedničko je da je regulabilnost (podešavanje svjetlosnog toka) svjetiljaka poželjna. Razlog tome su:
- utjecaj dnevnog svjetla na rasvjetu, promjene dnevnog svjetla tijekom dana
- različita događanja („eventi“) unutar jednog prostora zahtijevaju i razlitiče rasvjetne scene
Prostori namijenjeni osoblju hotela su:
- uredski prostori
- kuhinje
- spremišta
- tehnički prostori
- komunikacijski prostori osoblja
Kod prostora namijenjenih osoblju naglasak je, gotovo uvijek, na funkcionalnosti rasvjete. Rasvjeta ovih prostora projektira se u skladu sa specifičnostima pojedinog prostora, odnosno djelatnosti koja se tamo obavlja. Primjerice, rasvjeta za urede osoblja tretira se kao tipična uredska rasvjeta, rasvjeta kotlovnica prema pravilima struke za rasvjetu kotlovnica itd.
Posljednjih godina osobiti je naglasak stavljen na rasvjetu prostora za pripremu hrane (kuhinje, spremišta hrane) – gdje rasvjeta treba biti projektirana, odnosno postavljena, u skladu sa europskim HACCP standardom.
Rasvjetu vanjskih prostora hotela možemo promatrati kao:
- opću rasvjetu
- akcentnu rasvjetu
- arhitekturalna rasvjeta
Opća rasvjeta se odnosi na rasvjetu pristupnih puteva, šetnica, parkirališta i hotelskih terasa. Kod ove rasvjete podjednako je bitna i ambijentalnost i funkcionalnost. S jedne strane želimo sigurnost, a s druge usklađenost s ambijentom hotela, sa parkom, s urbanom cjelinom u kojoj se hotel nalazi.
Akcentna rasvjeta je nadopuna ambijentalnosti rasvjete, a odnosi se na akcentiranje arhitekture (samog hotela), skulptura te krajobrazne arhitekture. Ova vrsta rasvjete može biti statička ili dinamička. S prodorom suvremene LED-tehnologije i sustavima upravljanja rasvjetom (DMX-kontrola), dinamička rasvjeta sve više dolazi do izražaja, osobito kod suvremenih hotela sa više zvjezdica.
Termin „arhitekturalna rasvjeta“ odnosi se na razne svjetlosne atrakcije, a koja također mogu biti dio projekta rasvjete suvremenog hotela.