Dekorativna rasvjeta podrazumijeva, s jedne strane, svjetiljke dizajnirane tako da ističu ambijentalnost prostora (ambijentalna rasvjeta), a s druge strane rasvjetni koncept kojim naglašavamo ambijentalnost prostora.
To znači da, primjerice, arhitekt interijera odabirom dekorativnih svjetiljaka u ulaznom holu nekog hotela oblikuje (dizajnira) prostor. S druge strane, prostor možemo oblikovati i svjetiljkama koje nužno nisu dekorativne, a koje nam omogućuju da svjetlom, odnosno rasvjetnim efektima, oblikujemo prostor. I u jednom i u drugom slučaju koristimo termin dekorativna rasvjeta (ambijentalna rasvjeta).
Svjetiljke u interijeru obično promatramo kao tehničke ili dekorativne svjetiljke. Kod tehničkih svjetiljaka naglasak je na energetski što učinkovitijem dostizanju potrebne razine horizontalne rasvijetljenosti (opća rasvjeta prostora), odnosno vertikalne rasvijetljenosti (akcentna rasvjeta slika, skulptura, reljefa, teksture zida i sl.)
Kod dekorativnih svjetiljaka naglasak je na oblikovanju same svjetiljke, jer ona je element koji se u prostoru treba isticati, baš kao i drugi dijelovi opreme za uređenje interijera. Dekorativne svjetiljke oblikovane su od strane arhitekata interijera, odnosno industrijskih dizajnera. Svoju visoku cijenu, između ostalog, duguju i brandu dizajnerskog studija, odnosno dizajnera. Obično se takve svjetiljke izrađuju i u manjim serijama od tehničkih svjetiljaka.